Mapa stránky

Absolútnu väčšinu novinárov zaujíma premiér Fico výhradne ako politik a “riešia” ho cez politické okuliare. To je v poriadku, keď už majú také na nose. Mňa už dávno zaujal ako psychológa, ktorým ešte kdesi v hĺbke duše stále som, hoci už do vedy dávnejšie nefušujem.
Čo to je za osobnosté vybavenie, ktoré produkuje ten stále prítomný hnev (nasratosť, ak chcete)? Nie je to tak trochu patologické? A nechcelo by to nejakú terapiu? Ale to je asi jeho psychologické plus, pokiaľ ide o jeho “raport” s voličmi. Predstavujem si to takto: Sedia nasratí chlapi v krčme a hrešia na celý svet. Nasratí sú preto, lebo sa im nedarí, majú malý či žiadny plat, ale robiť sa im aj tak nechce, aj ženy majú už menej pôvabné a milé, presnejšie povedané zlé a škriekajúce. Že sa im nedarí, za to predsa nemôžu oni. Za to všetko predsa môže niekto iný, a odpoveď je jasná - Dzurinda, Hrušovský, Maďari, Američania, Havel, ktorý zničil zbrojovky, Čarnogurský, Židia… Ako tak bohujú, na obrazovke televízora, ktorý je v krčme večne zapnutý, sa zjaví Fico, začne čokoľvek hovoriť, a chlapi vidia - je nasratý ako oni. A chlapi vidia: dobre hovorí, správne soptí, ani slová počúvať netreba, stačí pozerať. A vzniká rezonancia, súzvuk, ktorý sa pretaví na voličskú príchylnosť obratom ruky. Nemá to konkrétny politický obsah, obsahom je ten hnev, ten je politickým tmelom medzi chlapmi v krčme a ich politickou ikonou, za pachom hnevu idú. Netraste hlavami, je to tmel mocnejší nad iné.
Zlá správa je, že emócie sú tak trochu infekčné. Pohľad na hnevajúceho sa človeka, v ktorom akoby stále tlela akási zúrivosť, mimovoľne naštartuje všetky tie hormóny hnevu aj v nás. Ak ste terčom hnevlivého útoku, aj vás zaplaví nekontrolovaný hnev. Kedysi, zdá sa mi to už hrozne dávno, hoci sú to iba roky, som napísal, že Mečiar škodí zdraviu. Išlo o to, že psychológovia a fyziológovia zistili, že spomedzi emócií, ktoré súvisia so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych chorôb a infarktov myokardu, hrá najväčšiu úlohu hnev. Súvisí to s chémiou organizmu, do ktorej tu nie je priestor sa príliš ponárať. Ale fakt je, že hnev a s ním súvisiace veci ako hostilita (nenávisť) a agresivita, sú jedom pre naše cievy. A Mečiar zvyšoval tým čo robil úroveň hnevu v celej spoločnosti - u svojich odporcov svojou nehoráznosťou, u svojich priaznivcov tým, že ich k hnevu na “tých druhých” priamo podnecoval. Preto škodil zdraviu. Dnes môžem len zopakovať ako ozvena. Fico zvyšuje celkovú hladinu hnevu v spoločnosti, lebo z neho hnev prakticky neustále vyžaruje, a aj preto, lebo sa časť z nás musí permanentne hnevať nad tým, čo robí a hovorí. Fico škodí zdraviu. Teda popri ekonomike, dobrej povesti krajiny a iných nepodstatných veciach.