Mapa stránky

Kto sa ocitol v dave, ktorý sa zišiel, aby niečo dosiahol, niečo si vyvzdoroval, ale aj aby niečo iba oslávil, vie, že to je psychologicky silná skúsenosť. Človeka dav mení – a nie vždy k dobrému. Ale schopnosť ľudským más písať dejiny je nepochybným faktom. Treba mu skúsiť rozumieť.

Čítať celý článok...
 

Je kolektívna porucha pamäti v kandidátskej krajine prekážkou vstupu do Európskej únie? Asi by mala byť, lebo tento typ poruchy vždy signalizuje čosi nevyliečené, potlačené a potenciálne nebezpečné.

Čítať celý článok...
 

Nízkotučná strava je to, čo vám dnes odporučí absolútna väčšina lekárov a odborníkov na zdravú výživu, keď je reč o tom, že potrebujete schudnúť a tiež chrániť svoje cievy a srdce. A mala by sa skladať najmä z množstva komplexných uhľohydrátov. Je to takmer ako nespochybniteľná axióma. Ukazuje sa, že zrejme chybná.

 

Čítať celý článok...
 

Počet obetí komunistických pracovných táborov sa ráta na desiatky miliónov. Počet tých, ktorí nimi prešli, možno na stovky miliónov. Medzi obeťami tých stalinských lágrov v Rusku sú aj muži a ženy zo Slovenska, ktorých tesne po vojne odvliekla sovietska NKVD. Mnohí sa nevrátili.

 

Čítať celý článok...
 

V hebrejčine „spravodlivý medzi národmi“ a je to titul, ocenenie, ktoré dostávajú nežidia, ktorí pomohli zachrániť Židov pred deportáciami a smrťou v koncentračných táboroch. Spravodlivými medzi národmi sa stali celkom obyčajní ľudia i biskupi a kardináli. Takmer vo všetkých prípadoch ide o cenu za ľudskosť, obetavosť a odvahu, niekedy spojenú so smrteľným rizikom.

 

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>
Stránka 1 z 11