Mapa stránky

Pondelok, 30 Máj 2005 00:00

 

Ako funguje homeopatia vie každé dieťa. Funguje zázračne. Preto má aj taký úspech.

Klasická medicína je, v porovnaní s homeopatiou, hrubá a silácka. Nezaberá liek? Zvýšime dávku! Nepáči sa nám tumor na nose? Už aj máme v ruke skalpel! Priotrávil sa niekto pokazeným šalátom? Poďme vypumpovať žalúdok! Žiadna jemnosť, žiadna elegancia, iba neohrabané násilie a hrubosť liečebných metód.

Homeopatia je iná. Je jemná. Nepredávkuje nikoho, ale naopak všetko (liečebné substancie) riedi. Veľmi riedi. Tak napríklad v pomere 1 : 1 000 000, čo je ale menej účinný liek, lebo ten omnoho účinnejší je riedený v pomere 1 : 1 000 000 000 000. Čo ešte nie je nič oproti tým skutočne účinným, ale nebudem vás obťažovať nulami. V každom prípade si vedia homeopati poradiť a pomôžu si aj bez núl – rímskymi číslicami: tak X označuje riedenie 1 : 10 a C označuje riedenie 1 : 100. No a taký mocný homeopatický liek je substancia riedená povedzme podľa pomeru 30X. Predstavte si tú silu – liek riedený v pomere 1 ku miliónu miliónov miliónov miliónov miliónov! Ak má kubický centimeter vody povedzme 15 kvapiek, tak taký počet kvapiek by naplnil nádobu s vodou 50 krát väčšiu ako Zem. Wau (fíha po anglicky). Homeopati veru vedia ako šetriť účinné substancie a pritom ešte zmnohonásobiť účinok. Hlúpi kritici homeopatie vravia, že taká ampulka lieku nemôže pri tomto zriedení obsahovať ani jednu molekulu substancie. To nič, vravia homeopati, lebo substancia zanechá v roztoku svoju pamäťovú stopu. Čo riedia homeopati do svojich liekov? Nuž, všetko možné – hlavne, že to funguje.

A práve medicínskymi (a, priznáva, že aj obchodnými) úspechmi homeopatie sa nechal v záblesku geniality inšpirovať aj významný slovenský podnikateľ Ištván Abstinent, donedávna výrobca liehových nápojov. To je ono, riediť, povedal si, keď mu zázračne po necelých štyroch týždňoch ustúpila nádcha vďaka homeopatickému lieku Oscillococcinum, ktorý je riedený v pomere 200C. Výsledkom jeho záblesku geniality sú nové nápoje, ktoré onedlho zaplavia náš a samozrejme aj svetový trh. Jeho nová Abstinent homeovodka je riedená v konzervatívnom pomere 10X. To znamená, že na 100 miliárd fliaš novej homeovodky spotrebuje jednu fľašu vodky obyčajnej. Rovnaké výrobné tajomstvo sa skrýva aj za novou Abstinent homeoborovičkou a Abstinent homeoslivovicou. Pre náročnejších spotrebiteľov sú, prirodzene, pripravené aj nápoje ako Abstinent homeoslivovica špeciál, ktorá je riedená v pomere 30X. Abstinent homeowhisky single malt je určená len pre solventných fajnšmekrov a je veľmi opojná, je totiž riedená až v pomere 200C, čo je pomer, ktorý zvolil Ištván Abstinent na pamiatku svojho zázračného vyliečenia. Ištván Abstinent si nechal, pochopiteľne, svoj vynález okamžite patentovať, čím vytrel kocúra všetkým ziskuchtivým plagiátorom. Cena nápojov bude spočiatku pomerne vysoká, asi dvojnásobok v porovnaní s bežnými alkoholickými nápojmi, ale ich úspech sa zdá byť vopred zaručený. Zdá sa tiež, že s jeho vynálezom nemá problém ani Európska únia, a Liga pre duševné zdravie ho určite uvíta. Podobne ako ministerstvo financií, ktoré trvá iba na tom, aby boli Abstinent homeonápoje riadne kolkované. Abstinent tiež tvrdí, že po oslave, na ktorej sa pijú jeho homeonápoje, nikoho nebolí hlava.

Našli sa samozrejme aj ďalší vynaliezaví jedinci (barmani), ktorí začali obchodnú vojnu s homeomiešanými koktailami. Napríklad Homeobloody Mary sa mieša v pomere jeden panák vodky na hektoliter paradajkového džúsu. Abstinent však pripravuje protiofenzívu a už sa črtá nový rad produktov.

Ištván Abstinent bude bohatým mužom, o tom niet pochýb. Veď ani firmy, ktoré vyrábajú homeopatické lieky netrú biedu. Ľudia jednoducho chcú niečo nové.