Mapa stránky

Utorok, 21 Január 1997 00:00

Keď Vladimír Mečiar ohlásil, tajomne a pompézne, ako to už máva vo zvyku, že ponúka opozičným, koaličným a vôbec všetkým svetovým stranám “rokovanie o pravidlách politickej súťaže”, okamžite sa mi pred očami vynoril Paul Newman v úlohe Butcha Cassidyho v dokonalej scénke legendárneho westernu “Butch Cassidy a Sundance Kid”. “Dohodnime si najprv pravidlá.”, vraví s úsmevom a priateľským gestom oboch rúk v tejto scénke Paul Newman - šarmantný lupič Butch Cassidy - pred neodvratnou bitkou svojmu neoholenému súperovi, už-už sa chystajúcemu udrieť.  “Aké pravidlá?”, vyvalí oči a spustí päste ten zurvalec mdlého umu, a jeho pozornosť na okamih poľaví. “Tak teda bez pravidiel.”, súhlasí Butch Cassidy - zároveň s prudkým kopancom do súperovho rozkroku. Kino sa radostne zabáva - Cassidyho finta sa vydarila. “Dohodnime si pravidlá.”, vraví aj Vladimír Mečiar.

Ponuka Vladimíra Mečiara je podozrivá. “Pravidlá politickej súťaže” je objavná konštrukcia, ale nech už mal na mysli čokoľvek, sú dané platnými zákonmi. Ak by chcel diskutovať o nich, primerané miesto na to je parlament a je príznačné, že on tejto pôde neverí a chce sa dohadovať radšej mimo nej. Ponuka je podozrivá však najmä preto, lebo prichádza od politika, ktorý chronicky nedodržiava dohody a sľuby a porušuje pravidlá. Jeho slovo je prudko inflačné platidlo. Ťažko uveriť, že tentokrát má v úmysle dohodu dodržať a rešpektovať eventuálne dohodnuté pravidlá. Omnoho pravdepodobnejšie je, že iba chce, aby opozícia spustila ruky, vyvalila oči a oslabila pozornosť. Čiastočne to už urobila (nebesá, po koľkýkrát už?!) - špekuluje o “pravidlách” a nie o kopancoch. A tie minulé kopnutia by si mala pri tom pamätať - boli priamo “tam”. Tu sú - vo veľkej stručnosti:

Predseda vlády, vládni poslanci, ministri a vládni úradníci, stranícki miestodržitelia, stranícki lokaji a stranícki škrabáci, celá svorka hovorcov a hovorkýň - tí všetci sa arogantne a cynicky smiali po celý čas do očí každému, kto im pripomínal Ústavu, zákony a vôbec pravidlá hry. A najviac sa zabávali, keď im niekto pripomínal slušnosť a dobré spôsoby - vtedy sa snažili byť ešte väčšími chrapúňmi ako obvykle (a to je teda výkon) - a aj medzi sebou súťažili v tejto disciplíne. Zaviedli do politiky i na parlamentnú pôdu slovník zo staničnej krčmy. Mali tú drzosť klamať a predstierať nevinnosť a urazenosť do tváre všetkým zahraničným diplomatom a politikom a obviňovať pred nimi zo svojich vlastných mrzkostí svoje obete. Občas návšteve aj slávnostne sľúbili, že už je s kopaním koniec - a potom si kopli s ešte väčšou chuťou, sotva sa za návštevou zabuchli dvere. Neprijali ani jednu pripomienku, neakceptovali ani jeden názor, neprejavili ani štipku tolerancie, nevyslovili ani raz - ani náznakom - slovíčko ospravedlnenia a majetok všetkých občanov SR si hrabali do vlastných vrecák bez akýchkoľvek zábran. A teraz si chcú dohodnúť pravidlá.

Ale pravidlá si možno dohodnúť iba so slušnými ľuďmi. Je to Cassidyho finta, vravím vám. Pozor, milá demokratická opozícia, lebo nabehneme na ňu presne tak - s vyvalenými očami - ako v tom skvelom filme ten nahlúply gangster. Je totiž čas kopancov a nie dohôd.