Mapa stránky

Štvrtok, 13 Január 2005 00:00

Globálne oteplenie na prelome roku 4004 a 4005 spôsobilo, že rozmrzla aj severná časť Stredozemného mora a odhalila pevninu so stopami starého osídlenia. Objavili sa poplašné správy, že sú ohrozené populácie tuleňov na ľadovcoch v Egejskom mori.

Ľadová pokrývka Európy stenkla a kde-tu začali z nej vytŕčať špičky starovekých minaretov. V niektorých sa našli ešte telesné pozostatky mrazom dokonale mumifikovaných muezínov. Vedci z Arktickej univerzity v Káhire usúdili (podľa toho, že múmie mali väčšinou otvorené ústa), že ide o muezínov, ktorých zastihlo prudké globálne ochladenie v roku 2189 pri rannom zvolávaní k modlitbám, a nestihli uniknúť. To však nikoho neprekvapilo, lebo nikto nestihol uniknúť. Teda takmer nikto. Výnimku tvorili tí, ktorí boli práve na púti v Mekke, a už tam radšej zostali. To však bola iba slabá tretina pôvodného obyvateľstva Európy. Všeobecne je prijímaná hypotéza, že k náhlemu ochladeniu a zaľadneniu Európy prišlo v Bruselskom kalifáte po náhlom úniku skleníkových plynov do vesmíru. Prečo unikli, nevie nikto.

Ako sme vraveli, oteplilo sa. Cestovné kancelárie v severnej Afrike začali organizovať v letných mesiacoch kulturistické zájazdy do rôznych európskych destinácií. Kulturistami sa začali nazývať turistickí dobrodruhovia hľadajúci v Európe zvyšky starých kultúr. Moderné technológie, predovšetkým bezpečné termofrndžalky, umožnili lietať skupinkám odvážnejších kulturistov až na zamrznuté pláne strednej Európy. Niektorí si tam zo sebou nosia aj veľmi vzácne staroveké prístroje, o ktorých sa vie iba to, že sa volali buzola. Predpokladá sa, že slúžili na orientáciu. Veda zatiaľ odmietla extravagantnú domnienku, že mali určovať sexuálnu orientáciu, pretože na ciferníku sú vyznačené iba štyri možnosti – N, E, S a W – a všetci uznali, že to je nejako málo. Pre kulturistov, ktorí prilietavajú v termofrndžalkách do strednej Európy, slúžia tieto drahé hračičky skôr na dezorientáciu. To však nevadí, lebo ich chránia výborné termokaftany a termoturbany, a okrem toho majú zo sebou profesionálneho sprievodcu.

Na jar v roku 4005 zablúdila skupina kulturistov kdesi vo voľakedajšom Budínskom pašalíku a objavila pod prasklinou v ľadovci jaskyňu, o ktorej neskôr vedci zistili, že ju tajomní praobyvatelia v predislamských dobách nazývali Demänovská. Objavili dokonca v káhirských archívoch akýsi prospekt, ktorý naznačoval, že tam prebiehali pohanské rituály zvané speleoterapia. No a v tej jaskyni prišlo k objavu, ktorý možno pokojne nazvať zlomový. Jeden z kulturistov náhle zdvihol zo zeme akýsi predmet, ktorý, ako neskôr vysvitlo, bol z kože nečistého starovekého zvieraťa. Predmet sa mu rozpadol v rukách a vnútri sa objavil popísaný zvitok papiera. Všetci hneď pochopili, že držia v ruke niečo veľmi staré a vzácne.

Po návrate do Káhiry začali zvitok skúmať vedci. Opatrne ho rozmotali a ruky sa im roztriasli. Riadok po riadku tam boli nápisy písané starovekou latinskou abecedou v neznámom jazyku a pri nich čísla. Napríklad nápis ARAŠIDY PRAŽENÉ – SOLE, a vedľa 42,90 B. Pod tým nápis OV.DŽEM S KÚSK.MARHU, a vedľa 37,90 B. Pod tým udrel do oka nápis RAJO-BIELY. JOG.DEZER, a vedľa 35,90 B. O pár riadkov nižšie bolo napísané KLEENEX ULTRA SOFT M, a vedľa číslo 39,90 B. Nad tým bolo napísané RIA AIR ACTIVE NORMA a číslo 42,90 B. Nie je tu, prirodzene, dosť priestoru na citovanie všetkých nápisov, ale aj to málo musí stačiť na priblíženie tohto ohromujúceho nálezu. Nikto ešte nevie, čo to všetko znamená, aký kult sa v tých nápisoch oslavuje, mená ktorých panovníkov sú spomenuté. Známe pripadajú mená RIA a RAJO, čo by mohlo ukazovať na Indiu, a tiež CABERNET SAUVIGNON, ktorý mohol vládnuť pohanským Frankom. Najvýznamnejším menom bude asi v poslednom riadku spomenutý MEDZISÚČET, pri ktorom je absolútne najväčšie číslo – 1236,40. Vedcov vzrušil aj nadpis v záhlaví starého zvitku – CARREFOUR. Možno je to oslovenie, ale výskumy sa iba začali. Určite odhalia mnoho o zvykoch praobyvateľov okolia Demänovskej jaskyne. Niektorí naznačujú, že by mohlo ísť o Slovákov.