Mapa stránky

Utorok, 17 Máj 2005 00:00

Americký magazín Newsweek uverejnil 9. mája krátku správu o tom, že americkí vojaci údajne mučia na základni v Guantanamo Bay väzňov aj tak, že znesväcujú Korán a dokonca ho spláchli do záchodu.

Bola to iba menšia správa a jej autori si zrejme už pri jej zverejnení neboli celkom istí, či je v plnom rozsahu pravdivá, inak by ju dali na prominentnejšie miesto (správa vyšla v sekcii časopisu zvanej Periscope). Pôvodcami správy, opierajúcej sa o údajný výsledok vojenského vyšetrovania, boli skúsení novinári Michael Isikoff a John Barry. Ich informácia pochádzala vraj od nemenovaného a veci znalého úradného zdroja. Ten utajený oficiálny zdroj však tú informáciu dnes už nepotvrdzuje a editor Newsweeku Mark Whitaker zverejnil v pondelok (16. mája) popoludní nasledovné vyhlásenie: „Vychádzajúc z našich terajších poznatkov, sťahujeme našu pôvodnú správu, že interné vojenské vyšetrovanie odhalilo znesväcovanie Koránu v Guantanamo Bay.“ Inými slovami, správa bola nepravdivá. Človek by povedal, že ide o bežnú novinársku lapáliu, hoci typickú skôr pre protomediálne prostredie postkomunistických štátov, než pre skúsenú západnú a americkú žurnalistiku. Konzervatívnemu komentátorovi by sa tiež natískala poznámka, že Isikoff a Barry sa stali obeťou svojho, pre mnohé skôr ľavicové americké médiá (o európskych ani nehovoriac) typického neovládateľného reflexu nútiaceho zverejniť čokoľvek, čo ešte viac potopí Bushovu vládu, Pentagon a celú agendu vojny proti terorizmu. Ani konzervatívny komentátor však nemôže novinárom uprieť právo zverejniť všetky skutočnosti, o ktorých vedia – je to ich profesia, hádam aj povinnosť. Problémom je, že dôsledky dramaticky presiahli rozsah bežnej žurnalistickej lapálie a celé to vyzerá skôr na diabolsky vykalkulovanú spravodajskú hru s „presiaknutou“ dezinformáciou, v ktorej sú Newsweek, Isikoff a Barry iba nástrojmi. Ťažko to však odhadnúť, tobôž dokázať. V každom prípade zvyknú byť správy, ktoré spôsobia masové hystérie a vlny násilia, častejšie produktom myopie a hlúposti, neschopnosti predvídať a babráckej improvizácie, než produktom diabolskej konšpirácie.

Búrka hnevu

Krátka správa v Nesweeku rozpútala pouličné búrky na nespočetných uliciach islamského sveta, ktoré sa rozšírili z Afganistanu a Pakistanu takmer všade – od severnej Afriky až po Indonéziu. Zúriace davy kričali: „Chráňte našu Svätú knihu!“, podpaľovali vládne budovy a ničili úradovne početných charitatívnych organizácií vo viacerých afgánskych provinciách. Vyčíňanie rozzúrených moslimov už stálo aj dve desiatky životov. Newsweek sa už stihol ospravedlniť a vysloviť ľútosť nad obeťami a tým, že americkí vojaci v Afganistane a inde sú v ohrození. Moslimi však Newsweeku neveria a sú presvedčení, že koná pod tlakom americkej vlády. Šejk Sajíd Tantawi, predstavený univerzity Al-Azhar v Káhire, ktorá je hlavným centrom sunitského náboženského učenia, nazval údajné znesvätenie „veľkým zločinom“, a egyptský mufti šejk Ali Goman to nazval „neodpustiteľným zločinom“ a „agresiou“ proti „posvätným hodnotám“ islamu. Rada pre spoluprácu v Zálive (The Gulf Cooperation Council), ktorá sa skladá vlastne z amerických spojencov, vyzvala na „najtvrdšie potrestanie“, aby bola zachovaná „dôstojnosť moslimov“. Abdul Fatah Fajíd, údajne vážený sudca v afgánskej provincii Badakhšan, prečítal verejne vyhlásenie 300 moslimských duchovných, v ktorom sa hovorí, že Bush má vydať vinníkov do niektorej islamskej krajiny na potrestanie, lebo inak „začneme džihád proti Amerike“. Človek radšej potlačí udivenú poznámku: „Tak vy ste ešte nezačali? Lebo Usáma bin Ládin to predsa ohlásil už dávnejšie.“ Zaujímavejšie je to, ako sa tá správa rozšírila.

Málokto predpokladá, že notoricky polopríčetné a nepríčetné davy na uliciach Islamabádu, Kábulu či v Gaze odoberajú Newsweek. Zdá sa, že celé to začalo 6. mája, keď dostal do rúk svoju kópiu Newsweeku datovanú na 9. máj Imran Khan, pakistanská legenda kriketu a veľký odporca pakistanského prezidenta Perveza Mušarafa. Okamžite zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej prečítal správu, že „americkí vyšetrovatelia dávali Korán na záchodové dosky a dokonca jeden spláchli“. „Toto robia Spojené štáty, znesväcujú Korán!“ vykrikoval Khan. Jeho vyjadrenia, spolu s rozhorčenými vyjadreniami moslimských duchovných a pakistanských vládnych predstaviteľov, boli nahrané pre miestne rádio a odvysielali sa v susednom Afganistane. Búrka sa začala.

Prečo práve teraz?

            Nepríjemne zaskočená redakcia časopisu Newsweek sa rozhodla, že pôjde po stope – nie iba vlastného „omylu“, ale aj búrlivej reakcie v islamskom svete. Hneď na začiatku priznáva značnú nevedomosť, keď s prekvapením cituje akéhosi učiteľa počítačovej techniky z Pešavaru menom Muhammad Archad, ktorý Newsweeku povedal, že: „Pochopíme mučenie uväznených, akokoľvek odpudzujúce, ale uraziť Korán je ako vedome mučiť všetkých moslimov. To nemôžeme zniesť.“ Nie je to pritom nič nové, akty znesvätenia sa v islamských krajinách od Saudskej Arábie až po Pakistan trestajú smrťou. Stačí si tiež pripomenúť fatwu ajatolláha Chomeiního, ktorá vyzývala k zabitiu spisovateľa Salmana Rushdieho z oveľa nevinnejších dôvodov. Dokonca aj v Egypte si za to človek vyslúži dlhoročné väzenie.

            Newsweek nebol prvým zdrojom informácie o znesväcovaní Koránu, viacerí väzni prepustení z Guantanama to už pred časom spomínali pred médiami vo Veľkej Británii, či v televízii Al-Džazíra. Plukovník Brad Blackner, hovorca americkej armády, poznamenal, že ak si človek prečíta manuál Al-Kaídy, vie, že tí ľudia sú pripravovaní aby vznášali tento druh obvinení proti neveriacim. Žiadne vyšetrovanie zatiaľ tieto obvinenia nepotvrdilo. To, že na základni v Guantaname su zadržiavaní výhradne fanatickí hrdlorezi z Talibanu a Al-Kaídy väčšine médií božekajúcimi nad ich právami, zdá sa, uniká. Newsweek sa domnieva, že práve jeho stručná správa prišla v zvlášť citlivom okamihu afgánskej politiky. Odporcovia Karzajovej vlády, vrátane zvyškov porazeného Talibanu, hľadali spôsob ako využiť nespokojnosť verejnosti. Afgánske hospodárstvo je slabé a vláda si pohnevala farmárov (pod tlakom Spojených štátov) tým, že sa pokúša odstrániť ich úrodu maku, ktorý je základom výroby heroínu v globálnom obchode s drogami. Afgánski muži sú. podľa tvrdenia Newsweeku, občas zatknutí počas akcií americkej armády proti zvyškom Talibanu a Al-Kaídy, a nevinní tak môžu stráviť aj mesiace vo väzbe. To všetko sa zdá byť vhodným na rozpútanie nepokojov práve teraz.

            Úvaha Newsweeku vyznieva vierohodne, ale príliš priamočiaro a logicky. Napriek nezlomnému presvedčeniu nepoučiteľných novinárov a analytikov svet taký nebýva a ten islamský už vôbec nie. Rozzúrená ulica, pálenie zástav a symbolov Ameriky, hrozenie päsťami a volanie po smrti a džiháde vypovedá veľmi veľa. Nie však o pomeroch na základni Guantanamo, ani o vyšetrovacích metódach americkej armády, dokonca ani o stupídnom a nezodpovednom aktivizme novinárov z Newsweeku. Vypovedá veľa o stave islamského sveta, nie iba islamskej ulice. Vypovedá o ťažko nenávisťou poškodenej duši moslimov a o strašnej zlosti, ktorá má vonkajšiu iba zámienku, nie príčinu.

Otázky pre islam (a Západ)

            Vedomé znesväcovanie symbolov, ktoré iní ľudia chovajú vo svojom srdci ako sväté, je zavrhnutiahodná vec, lebo zraniť kohokoľvek city je zvrhnutiahodná vec. Platí to aj vtedy, keď si myslíme, že tie symboly sú v skutočnosti iba obyčajnými predmetmi a ich cena v ľudských hlavách je iba poblúzneným tmárstvom. Lebo city tých ľudí sú skutočné. Iná vec je, ako to rieši právo. Americká armáda vydala už dávnejšie smernicu, ktorá akékoľvek neúctivé zaobchádzanie s Koránom a inými symbolmi islamu zakazuje. Ministerka zahraničných vecí Condoleezza Rice ostro poznamenala, že akékoľvek znesväcovanie Koránu Spojené štáty „nebudú tolerovať“. Pravda je však taká, že po právnej stránke si môžu americkí občania robiť s Koránom čo chcú, práve tak ako môžu spáliť vlastnú zástavu, roztrhať Bibliu či znesvätiť ktorýkoľvek iný symbol – ako prejav slobody prejavu. Iba zamestnanci vlády a vojaci môžu byť potrestaní za porušenie vládnych nariadení a pravidiel.

Otázka pre islam – vzťahuje sa podobná úzkostlivosť moslimov aj na kresťanskú Bibliu či židovskú Tóru? Lebo ak sa nevzťahuje (a nevzťahuje sa!) znamená to, že iným ľuďom moslimi nepripisujú právo na rovnakú citlivosť na svoje posvätné symboly. Otázka pre islam – viete ako hlboko zranilo city budhistov celého sveta rozstrieľanie obrovských sôch Budhu, ktoré stáli v Afganistane ešte z čias pred islamom? Otázka pre islam – viete ako mučí dušu všetkých veriacich Židov pohľad na islamskú mešitu na Chrámovej hore, kde stával pôvodný židovský chrám? Otázka pre islam – rozumiete otázkam?

Otázka pre multikultúrny Západ – tolerovali by sme, keby povedzme kresťanskí duchovní vyzývali zabíjať moslimov, ktorí (údajne) znesvätili Bibliu či kresťanský chrám? Tolerovali by sme, keby kresťanskí duchovní volali kresťanov do svätej vojny proti islamu a ulice európskych miest boli plné nepríčetných vreštiacich fanatikov páliacich zástavy islamských krajín a moslimské symboly? Lebo ak nie (a som si istý, že nie!), prečo neočakávame rovnakú mieru civilizovanej zdržanlivosti od moslimov? Prečo máme toľko pochopenia pre ich city a žiadne pre city ľudí vo vlastnom civilizačnom košiari? Otázka pre Západ – je skutočne to nekonečné tolerantné pochopenie pre patologické excesy iných spoločenstiev prejavom rozumu? Otázka pre Západ – naozaj si myslíme, že za tie záchvaty hnevu a zúrivosti nesie vinu Amerika a Západ svojimi previneniami na islamskom svete? Otázka pre Západ (vrátane redakcie časopisu Newsweek) – rozumieme otázkam?

Mlieko je rozliate

            Škoda sa, zdá sa, stala a neodstane. Médiá v islamskom a predovšetkým arabskom svete sú už dlhodobo nastavené tak, že je prakticky vylúčené, aby prijali dementi americkej armády či ospravedlnenie redakcie časopisu Newsweek. Z toho vyplýva, že ani verejná mienka v islamskom svete nikdy neuverí, že sa to znesväcovanie nestalo. Škoda, lebo to iba prehlbuje mentálny zákop, ktorý si islamský svet okolo seba za tie roky ohlupujúcej indoktrinácie náboženskými fanatikmi vykopal. Už teraz sa nedá bez pomoci zvonku preskočiť. Je však sebapoškodzujúce, ak začnú západné médiá opäť hľadať jediných vinníkov za smrť ľudí na afgánskych a iných uliciach výhradne okolo seba, v Pentagone, v Amerike, na Západe. Je isté, že bez americkej a spojeneckej prítomnosti by ich tam zomieralo oveľa viac. Toľko, čo predtým, za vlády Talibanu.